Ege İşlekel ile Dijital Sanatlar Üzerine

Ege İşlekel, 27 yaşında. Yaşar Üniversitesi İç mimarlık mezunu. Mezun olduktan sonra Milano’ ya Interior Design master yapmaya gitti. 1 sene mimarlık sektöründe çalıştı. Aynı zamanda da tabloları ve heykelleri manipulasyon tekniğini kullanarak sosyal medya bağımlılığı ve yaşamsal ögelerle ilgili mesajlar içeren sanatsal çalışmalar yapmaya başladı. Bu çalışmalardan iyi dönüşler alması üzerine çalıştığı ofisten ayrılarak Milano’ da şahsi şirketini kurdu ve şu an dünyanın dört bir yanından bir çok markayla iş birliği yapıyor. Kendi deyimiyle “Milano hayatım için bir mil taşı, her sokağa çıkışımda ilham kaynağım, özgürce yaşamanın ne olduğunu anladığım bir şehir. Bu şehrin sırrı, onu sevdiğin kadar sever seni. Sen ondan zevk almazsan zehir gibi gelir sana geçirdiğin günler. Şehir seni kusar atar. Yapmak istediğim şey ortaya çıkardığım manipule edilmiş eserleri daha çok insana ulaştırabilmek.” Ege’yi biraz daha detaylı tanımak için soru- cevap kısmına, işlerini yakından görmek için instagram sayfasına buyrunuz.
artbae
Dijital sanat üzerine yaptığın çalışmalarda seni besleyen, motive eden şeyler nedir? 
Beni fikir olarak besleyen şeylerin başında gözlem yeteneğim yani hayatın insanlar üzerindeki değişimini gözlemleme yeteneğim olduğuna inanıyorum. Çünkü buna verilebilecek en iyi örneğin sosyal medya bağımlılığı olduğuna inanıyorum ve sosyal medyanın insanlar üzerindeki etkisini, telefonların iletişim aracının ötesinde artık birer modern kelepçe olduğunu hepimiz görebiliyoruz.
Popüler kültür ögeleri ile çağdaş sanat çalışmlarını birbirine entegre ettiğin birçok başarlı çalışman var. Bunlar nasıl ortaya çıkıyor? 
Yaptığım çalışmaların çıkış noktası tamam aklıma gelen bir fikir ile çıkıyor. Anahtar kelimeyi bularak işe başlıyorum diyebilirim. Anahtar kelimeyi bulduktan sonra küçük bir kişisel beyin fırtınası ile bu kelimeyi türeterek vermek istediğim mesajı dolgunlaştırıyorum ve bu mesajı sanatsal tablolara günümüz şartlarına uygun olarak entegre ediyorum.
İşlerini beğendiğin ve takip ettiğin sanatçılar var mı?
Yaratıcı fikirleri olduğuna inandığım güçlü sanatçıları takip ediyorum. Benim için sanat Van Gogh kafasını günümüz fotoğraflarına koymaktan ibaret değil. Ben sanat dendiğinde vermek istenen mesajı görmek istiyorum.
Aldığın tepkiler nasıl, seni en çok mutlu eden yorum neydi?
Çok olumlu mesajlar ve yorumlar alıyorum. Genel olarak yaptığım işlerde insanlar kendilerinden bir şey buluyorlar ve zaten ben de çalışmalarımı yaparken buna dikkat ediyorum. Aklımda şu an beni mutlu eden spesifik bir yorum yok ama hepsi beni ayrı ayrı mutlu ediyor.
Milano’daki eğitim sürecinde en çok ilgini çeken ve seni bu işi yapmaya iten şey nedir?
Milano benim için gerçekten bir dönüm noktasıdır. Sokaklarda yürürken gözlemlediğiniz binalar, müzelerde tabloların büyüleyici güzelliği, şehrin tam ortasında bembeyaz bir katedralin sizi karşılaması sizi gerçekten motive ediyor. Bu güzelliklere okurken şahit oldum ve bu yüzden master eğitimimi tamamladıktan sonra kalmaya karar verdim.

 

Comments

Here Is Some More Great

Content