Mülksüzler

Mekan Kitap
ursula-leguin


Nerede?
http://www.idefix.com/Kitap/Mulksuzler/Ursula-K-Le-Guin/Edebiyat/Roman/Bilim-Kurgu/urunno=0000000068234
Harita
?When

?How Much

21,76 TLNerede?
http://www.idefix.com/Kitap/Mulksuzler/Ursula-K-Le-Guin/Edebiyat/Roman/Bilim-Kurgu/urunno=0000000068234
Harita
Ne zaman?

How Much?

21,76 TL

Yeni kaybettiğimiz edebiyat dünyasının yaratıcı kimliği Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler kitabını yeniden okumak ya da tanımayanlar için başlamak isteyenlere:

“…Vermediğimiz şeyi alamazsınız, kendinizi vermeniz gerekir. Devrim’i satın alamazsınız. Devrim’i yapamazsınız. Devrim olabilirsiniz ancak. Devrim ya ruhunuzdadır ya da hiç bir yerde değildir.” Konuşmasını bitirirken, yaklaşan polis helikopterlerinin gürültüsü sesini boğmaya başladı.

“Romanım Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen küçük bir dünya dolusu insanı anlatıyor; Odo romandaki olaylardan kuşaklarca önce yaşamış, bu yüzden olaylara katılmıyor, ya da yalnızca zımnen katılıyor, çünkü bütün olaylar aslında onunla başlamıştı.

“Odoculuk anarşizmdir. Sağı solu bombalamak anlamında değil: kendine hangi saygıdeğer adı verirse versin bunun adı tedhişçiliktir. Aşırı sağın sosyal-Darwinist ekonomik özgürlükçülüğü de değil; düpedüz anarşizm: eski Taocu düşüncede öngörülen, Shelley ve Kropotkin’in, Goldmann ve Goodman’ın geliştirdiği biçimiyle. Anarşizmin baş hedefi, ister kapitalist isterse sosyalist olsun, otoriter devlettir; önde gelen ahlaki ve ilkesel teması ise işbirliğidir (dayanışma, karşılıklı yardım). Tüm siyasal kuramlar içinde en idealist olanı anarşizmdir; bu yüzden de bana en ilginç gelen kuramdır.”

Comments

Here Is Some More Great

Content